W tym poście pokażę Ci jak zainstalować Magento 2.3 na systemie Ubuntu. Punktem wejścia będzie czysty, świeżo zainstalowany system. Po kolei będziesz instalować i konfigurować wszystko co niezbędne aby uruchomić Magento.

Dlaczego Ubuntu?

Moja walka przygoda z Magento trwa już kilka lat. W tym czasie pracowałem już na Windowsie, Mac OS X i Linuxie. Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety każdego systemu, Ubuntu wygrywa z OS X przede wszystkim wydajnością, a z Windowsem… pod każdym względem.

Jeśli jesteś fanatykiem Windowsa to możesz skończyć czytać ten post właśnie teraz. Oczywiście Windows ma swoje zastosowania, ale z pewnością nie jest najlepszym wyborem do developmentu Magento. Takie jest moje zdanie.

Z pozycji Front End Developera jedyne co przemawiało za Windowsem lub OS X to brak Photoshopa/Sketcha na Linuxie. Tą kwestię można jednak rozwiązać na kilka różnych sposobów. Myślę, ze to jest temat na oddzielny artykuł.

Zaczynajmy!

Dobrze, jeśli masz już komputer z zainstalowanym Ubuntu, albo maszynę wirtualną, a na niej Ubuntu. Jeśli tak to możesz zaczynać!

Google Chrome

Pierwszą rzeczą jaką zrobisz jest zainstalowanie Google Chrome. Oczywiście nie jest to wymagane, można pracować w Firefox, który jest zainstalowany w standardzie na Ubuntu. ja używam Chrome do pracy i w każdym swoim poście jeśli będę coś pokazywał związanego z przeglądarką to będę to pokazywał w Chrome.

Jeśli uważasz, ze Firefox jest lepszy do front end developmentu niż Chrome to przekonaj mnie w komentarzach pod tym postem!

Docker

Jeśli myślałeś, ze będę instalował wszystkie możliwe zależności, biblioteki i inne cuda na kiju, ze będę kompilował tutaj coś ze źródła żeby włączyć Magento to nie… Wykorzystamy fakt, że ktoś już to za nas zrobił i istnieje coś takiego jak Docker. Dzięki niemu będziemy mogli skorzystać z gotowych obrazów/usług, które posłużą nam do odpalenia Magento.

Nię będę Ci tłumaczył co to jest Docker (na pewno nie w tym poście) masz Internet, głowę, google, idź sobie poszukaj (ale wróc tutaj ;)). Znajdziesz w internecie mnóstwo kursów, tutoriali na temat Dockera i to zarówno po polsku jak i po angielsku.

Instalacja Dockera

Postępuj zgodnie z instrukcjami z tej strony: https://docs.docker.com/install/linux/docker-ce/ubuntu/

Interesuje Cię sekcja ‚Install using the repository’.

Jeżeli przeszedłeś pomyślnie przez wszystkie cztery kroki instalacji to powinieneś widzieć w terminalu coś takiego:

Instalacja dockera pod Magento

Instalacja Docker-compose

Kolejnym krokiem jest instalacja dokcer-compose. Poniżej komendy jakie trzeba wpisać w terminalu

  1. Pobranie najnowszej wersji docker-compose
$ sudo curl -L "https://github.com/docker/compose/releases/download/1.23.2/docker-compose-$(uname -s)-$(uname -m)" -o /usr/local/bin/docker-compose

2. Dodanie odpowiednich uprawnień do pliku

$ sudo chmod +x /usr/local/bin/docker-compose

3. Test, czy działa

$ docker-compose --version

Jeśli wszystko poszło w porządku powinieneś widzieć coś takiego:

Docker compose

Konfiguracja dockera

Masz już dockera i docker-compose. Wszystko działa, ale jak pewnie zauważyłeś podczas testu dockera używałeś sudo. Nie chcesz tak robić, nie potrzebujesz uprawnień roota do odpalania dockera. Chcesz aby można było odpalać Dockera z poziomu „normalnego” użytkownika. Do roboty!

  1. Dodanie grupy docker
$ sudo groupadd docker

Uwaga: Podczas tej próby może wyskoczyć komunikat „group ‚docker’ already exists”. Jeśli tak się stało – nie przejmuj się i idź dalej.

2. Dodanie użytkownika do grupy docker. Mój użytkownik to frodigo, więc piszę tak:

$ sudo usermod -aG docker frodigo

Oczywiście musisz zamienić frodigo na nazwę swojego użytkownika.

3. Teraz aby zmiany zostały aktywowane trzeba się wylogować i zalogować ponownie. Po zalogowaniu odpal komendę:

$ docker run hello-world

Jeśli konfiguracja jest w porządku to usługa hello-world powinna się uruchomić bez żadnego błędu.

Podsumowanie części pierwszej

Dzisiaj zainstalowałeś Dockera i Docker Compose. W następnej części będziesz „stawiał Dockera” co w wolnym tłumaczeniu oznacza:

  1. Znalezienie gościa, który ma repozytorium na Githubie z setupem do Magento 2 na dockerze ( ja takiego już znam :))
  2. Instalacja tego softu za pomocą Dockera
  3. Instalacja / konfiguracja Magento
  4. Satysfakcja z bardzo dobrej roboty

Bardzo dziękuję za doczytanie aż do tego miejsca. Zapraszam do komentowania i udostępniania.

Źródła

https://docs.docker.com/install/linux/docker-ce/ubuntu/

https://docs.docker.com/compose/install/

https://docs.docker.com/install/linux/linux-postinstall/